Bogusław Kempny

Ultradźwiękowy pomiar odległości

Autor adres
Początek HC-SR04 LCD Kamera fork() sms strfry() GPIO impulsy Klawiatura Brama GPIO PWM SG90 ....No to mamy takie cudo:

Kupiliśmy sobie, dla zabawy, z ciekawości, z zamiarem użycia w poważnym projekcie...
Kosztował niewiele, kilka złotych. Co z tym możemy zrobić?

Zasada działania jest prosta. Ma tylko 4 piny, do jednego podłączamy zasilanie, +5V, do drugiego masę.
Dwa pozostałe służą do pomiaru odległości. Po podaniu impulsu TTL 5V na pin "Trig" czujnik wysyła 8 impulsów ultradźwiękowych o częstotliwości 40kHz, odbiera odbite od przeszkody echo po czym na pin "Echo" wysyła impuls o czasie trwania proporcjonalnym do zmierzonej odległości.

No i tu już pierwszy raz pogrymaszę.

Sygnał wyzwalający pomiar według specyfikacji powinien trwać co najmniej 10 mikrosekund. U mnie nawet najkrótsze sygnały jakie bylem w stanie wygenerowac ten pomiar rozpoczynały.

No i druga, ważniejsza sprawa. Na pinie "echo", znów, według dokumentacji, pojawia się sygnał o czasie trwania od 0,15 ms (2,5 cm) do 25 ms (4,3 m), lub 38 ms (6,5 m) w przypadku braku przeszkody odbijającej sygnal.

Poklikajcie w internecie, znajdziecie zasięg pracy od metra do 5 metrów.

Skąd te różnice? Najwyrażniej każdy azjatycki producent robi swoją wersję. Różnią sie już choćby tym, co widac gołym okiem, częstotliwością kwarcu, typem wzmacniacza operacyjnego, układem do sterowania przetwornikiem ultradzwiękowym.

Oznaczenie mikroprocesora tradycyjnie zatarte, ale ewidentnie oprogramowanie w nim bywa różnorakie.

Moje trzy egzemplarze (niestety pochodzące z tego samego źródła) zachowywaly się identycznie, po przekroczeniu 90 cm nie zwiększały już szerokości impulsu. Nawet jak mierzyłem odległość do chmur.

No ale czas zacząć zabawę.