Bogusław Kempny

Czytnik kart zbliżeniowych RFID RDM630

Autor adres
Początek HC-SR04 LCD Kamera fork() sms strfry() GPIO impulsy Klawiatura Brama GPIO PWM SG90 RFID Grafolog ....Czytnik RFID za 15 złotych.
Nie licząc anteny, (kliknij obrazek żeby ją zobaczyć) 2cmx4cm: Z czułości anteny niestety nie byłem zadowolony, zrobiłem własną, 50 zwojów drutu nawojowego (to ten czarny krążek średnicy około 50 mm widoczny na powiększeniu). Średnica drutu nawojowego nie bardzo istotna, użyłem 0,40 mm, bo taki akurat się pod łapę "nawinął".

Jak to działa?

Czytnik RDM630 za pomocą cewki generuje pole elektromagnetyczne o częstotliwości 125 kHz (są też inne standardy, nie będę ich tu opisywał).
Jeśli umieścimy w tym polu tzw. transponder, korzystając z energii tego pola zawarty w nim mikroukład scalony zacznie działać i wyśle swój pięciobajtowy identyfikator.
Identyfikator ten jest unikalny, nie ma dwu transponderów o takim samym identyfikatorze (no, przynajmniej nie powinno być, miałem już kiedyś pudełko transponderów jakiegoś taniego producenta, na 200 kart trafiły się dwa identyfikatory użyte dwukrotnie).
Czytnik, jak to czytnik, odczyta ten identyfikator i przekaże nam do wykorzystania.
Transponder może być plastikową kartą, breloczkiem, hermetycznym modułem do zastosowań przemysłowych itp.

To mały przykład: